Aparaty retencyjne
Aparaty retencyjne   Zadaniem aparatów retencyjnych jest utrzymanie efektów leczenia osiągniętych za pomocą aparatów stałych. Po zakończeniu leczenia aktywnego (z użyciem aparatu stałego), w związku ze sprężystością tkanek, zęby zwykle mają tendencję do powrotu do ich początkowego położenia. Aby doszło do utrwalenia i utrzymania wyników leczenia, konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju aparatów retencyjnych. Muszą być oddane pacjentowi lub naklejone na zęby najpóźniej do 24 godzin od zdjęcia aparatu stałego. Pacjenci zostają pouczeni o sposobie noszenia aparatu.

  Czas jego utrzymania ustalany jest przez lekarza indywidualnie i zależy ściśle od nasilenia wady, rodzaju wyleczonego zaburzenia czy wieku pacjenta. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet retencja dożywotnia.Aparaty retencyjne ruchome

  Aparaty retencyjne ruchome występują w postaci płytek akrylowych lub przezroczystych nakładek na łuki zębowe.

  Po zdjęciu aparatu stałego zdejmowany aparat retencyjny przez pierwsze 5-6 tygodni użytkowania należy nosić stale, zdejmować wyłącznie do jedzenia i mycia zębów. Następnie stopniowo wydłużamy przerwę w noszeniu aparatu tak, że aparat jest noszony tylko w nocy.

  Nie należy jeść w aparacie retencyjnym, gdyż powoduje to drażnienie błony śluzowej podniebienia oraz powstanie stanu zapalnego błony śluzowej.

  W przypadku, gdy użytkowany aparat retencyjny ulegnie uszkodzeniu lub deformacji (np. złamana klamra, płyta aparatu), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i ustalić termin wizyty. Uszkodzony aparat nie zapobiega nawrotom wady i może ranić jamę ustną pacjenta. Pacjent nie powinien sam próbować naprawiać takich uszkodzeń.
 
  W czasie przerwy w noszeniu aparat przechowywać w plastikowym pojemniku z dziurkami (najlepiej w specjalnym pudełku do przechowywania aparatu). Chronić aparat przed małymi dziećmi i zwierzętami domowymi (pies!, kot), aby nie uległ zniszczeniu.
Aparaty retencyjne ruchome

Aparaty retencyjne stałe
Aparaty stałe 2


  Aparaty retencyjne stałe to pleciony cienki drut przyklejony do językowej powierzchni zębów przednich. Jest on zupełnie niewidoczny i praktycznie niewyczuwalny dla pacjenta.

  Obecność przyklejonych na stałe w jamie ustnej elementów aparatu wymaga od pacjenta zachowania należytej higieny jamy ustnej (sprzyja odkładaniu się resztek pokarmowych i osadów w okolicy aparatu). Do czyszczenia zębów należy stosować szczoteczki do zębów z włosiem o średniej twardości, pasty do zębów (mogą być z fluorem), profilaktyczne płukanki do jamy ustnej. Można stosować nici dentystyczne czy wykałaczki - przy zachowaniu ostrożności, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów aparatu retencyjnego. W przypadku, gdy użytkowany aparat retencyjny ulegnie uszkodzeniu, obluzowaniu czy deformacji (np. wykruszy się kompozyt przytwierdzający elementy aparatu do zębów czy pęknie drut), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i ustalić termin. Uszkodzony aparat nie zapobiega nawrotom wady i może ranić jamę ustną pacjenta.Wizyty kontrolne

  Wizyty kontrolne z aparatami retencyjnymi odbywają się według schematu:
- Pierwsza wizyta po miesiącu
- Druga wizyta po 2 miesiącach
- Kolejne wizyty co 5-6 miesięcy
 

 
Przebieg leczenia
Aparaty
Higiena
Informacje dla pacjenta
FAQ
Kontakt
  Iga Nowak
97-200 Tomaszów Mazowiecki
  Kontakt telefoniczny
512 330 105

od poniedziałku do piątku
11.00 - 20.00