Zabiegi higienizacyjne
Higiena   Dobrze jest przed założeniem aparatu stałego dokładnie oczyścić zęby ze złogów i osadów. Jeśli obecny jest kamień nazębny, lub poddziąsłowy należy wykonać skaling (usunięcie kamienia) i dokładnie wypiaskować zęby.

  Piaskowanie piaskiem soft można w razie potrzeby wykonać również w trakcie leczenia aparatem stałym jeśli zajdzie potrzeba.
 
  Po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu zęby są dokładnie czyszczone z kleju i wskazane jest końcowe piaskowanie i fluoryzacja.
Higiena przy noszeniu aparatu stałego

W trakcie leczenia aparatem stałym konieczna jest bezwzględna higiena! Na elementach aparatu pozostają resztki pokarmu i łatwiej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej- bakteryjnej. Jest ona przyczyną odwapnień szkliwa a w konsekwencji próchnicy. Można tego uniknąć czyszcząc zęby bardzo dokładnie, po każdym posiłku przez ok 3 min. Krytyczny obszar do czyszczenia to przestrzeń pomiędzy dziąsłami a drutem aparatu. Należy zwrócić uwagę na te właśnie miejsca i w żadnym wypadku nie unikać delikatnego szczotkowania dziąseł. Jeśli aparat stały ma elementy umieszczone na podniebieniu, nie należy zapominać o ich systematycznym czyszczeniu.


  W zasadzie rodzaj szczoteczki nie ma decydującego znaczenia, ale polecane są specjalnie przygotowane szczoteczki ortodontyczne, zarówno zwykłe, jak i elektryczne. Skuteczność szczotkowania jest wzmacniana dodatkowo przez stosowanie tak zwanych szczoteczek pęczkowych, bardzo wąskich, przypominajacych małe pędzelki, którymi łatwo jest dotrzeć do wszelkich „zakamarków” aparatu.

  Polecane są specjalne nici do nitkowania zębów (Super Floss) i przestrzeni międzyzębowych oraz irygatory. Są to urządzenia, z których wypływająca pod ciśnieniem wąska stróżka wody wypłukuje drobne resztki pokarmowe spod elementów aparatu, gdzie szczoteczka często nie dosięga. Wypływająca z irygatora woda dodatkowo masuje dziąsła.

Unikać należy słodyczy, wysokosłodzonych napojów oraz podjadania pomiędzy posiłkami.

Higiena 2
Higiena aparatu ruchomego

Aparaty stałe 2

  Należy rano i wieczorem dokładnie oczyścić aparat szczoteczką i pastą do zębów, wypłukać i osuszyć. Gdy aparat nie będzie zakładany, należy go po umyciu włożyć do specjalnego pudełeczka względnie do mydelniczki, gdzie przechowywany jest w stanie suchym, nie zawinięty w folię, tkaninę ani papier. Należy pamiętać, by w mydelniczce zostały zrobione otwory, aby aparat nie był zamknięty w sposób hermetyczny.

Od czasu do czasu można zastosować chemiczne oczyszczenie aparatu, przy użyciu specjalnych środków do czyszczenia aparatów lub środków do czyszczenia protez zębowych.

Przebieg leczenia
Aparaty
Higiena
Informacje dla pacjenta
FAQ
Kontakt
  Iga Nowak
97-200 Tomaszów Mazowiecki
  Kontakt telefoniczny
512 330 105

od poniedziałku do piątku
11.00 - 20.00