Dolegliwości
Dolegliwości   Po założeniu aparatu stałego mogą wystąpić dolegliwości bólowe. Utrzymują się zwykle ok. tygodnia i stopniowo zanikają. Odczucie bólu jest subiektywne zależne od wrażliwości bólowej pacjenta. Niektórzy odczuwają ból z dużą siłą, inni nie odczuwają go wcale. Jeśli pacjent odczuwa ból po założeniu aparatu może przyjąć lek przeciwbólowy. Bezpośrednio po założeniu aparatu stałego, umieszczone na zębach zamki mogą drażnić wargi i policzki, które nie są przyzwyczajone do obecności twardych struktur na zębach. Pojawiają się małe, niekiedy bolesne ranki i wyglądają nieprzyjemnie. Jeśli jakiś element szczególnie przeszkadza, należy nakleić na niego kuleczkę wosku ortodontycznego, który zawsze wydaję pacjentowi po założeniu aparatu. Po kilku dniach śluzówka wraca do normalnego wyglądu, a dolegliwości ustępują. Również po niektórych wizytach kontrolnych pojawić się może ból zębów, które pod wpływem aparatu się przemieszczają. Takie odczucia towarzyszą również pacjentom stosującym aparaty zdejmowane.

Niepokój w trakcie leczenia


  Aby uzyskać zaplanowane ustawienie zębów i oczekiwany przez pacjenta efekt, przechodzi się w trakcie leczenia różne jego etapy. Niejednokrotnie zanim zęby ustawią się prawidłowo, muszą pojawić się przejściowe szpary, przemieszczenia zębów do pozycji gorszej niż przed leczeniem . Należy uzbroić się w cierpliwość. W kolejnych etapach zęby powrócą na właściwe miejsce i szpary zostaną zamknięte. Niepokój w trakcie leczenia

Kontrola u stomatologa


Kontrola u stomatologa

  Przy każdej wizycie ortodontycznej staram się zwracać uwagę na stan uzębienia. Jednak zęby w trakcie leczenia są bardziej narażone na próchnicę, dlatego wskazane jest regularne odwiedzanie swojego stomatologa co ok. 6 miesięcy. W trakcie leczenia stłoczonych zębów mogą odsłaniać się wcześniej niewidoczne ubytki, które należy leczyć. Jeśli pojawia się taka potrzeba, należy umówić wizytę u dentysty, a ja na czas leczenia zdejmę część aparatu.Ruchomość zębów

  Zęby pod wpływem sił ortodontycznych zmieniają swoje położenie. Jest to skomplikowany mechanizm zmian w strukturze kości, otaczającej korzeń zęba, któremu towarzyszyć może mniej lub bardziej odczuwalne rozchwianie zębów. Mimo tego, że zauważalna ruchomość niektórych zębów może czasami przestraszyć pacjenta, jest to stan przejściowy, naturalny i nieodzowny przy leczeniu ortodontycznym. Pod koniec leczenia zęby się unieruchamiają, a proces stabilizacji zębów w nowym położeniu trwa jeszcze dłuższy czas w trakcie noszenia aparatu retencyjnego- fazy stabilizacji.
Czas Leczenia


Czas Leczenia

  Zwykle czas leczenia aparatem stałym wynosi około 2 lat. W niektórych przypadkach, przy lżejszych wadach może być krótszy, a przy bardziej złożonych dłuższy. Szczególnie przy próbie sprowadzania do łuku zębów zatrzymanych! Często pacjentom wydaje się, że już po krótkim czasie leczenia zęby ustawione są prawidłowo i chcieliby zdjąć aparat. Zbyt wczesne pozbycie się aparatu jest niekorzystne. Zęby w nowym położeniu muszą lepiej zespolić się z kością wyrostka zębodołowego, jak również mięśnie muszą się zaadoptować do nowej sytuacji zgryzowej. W tym czasie można dokonywać jeszcze drobnych korekt. Zbyt wczesne zdjęcie aparatu może prowadzić do nawrotu wady.Awaria aparatu


 • Stałego
 •   Po założeniu aparatu udzielam zawsze dokładnej informacji jak należy się z nim obchodzić. Podczas noszenia aparatu stałego należy unikać twardych pokarmów (orzechów, cukierków) jak również nie należy nagryzać na twarde przedmioty (ołówki, długopisy). Pod ich wpływem może dojść do uszkodzenia, rozluźnienia połączenia zamka z zębem, w wyniku czego taki zamek może odkleić się w każdej chwili, podczas snu, czy podczas jedzenia pokarmów miękkich.

    W razie jakiejkolwiek awarii aparatu należy się jak najszybciej skontaktować ze mną, wyznaczymy najbliższy możliwy termin i dokonamy naprawy.

 • Ruchomego
 •   Jeśli awaria dotyczy aparatu zdejmowanego należy schować go do pudełeczka, w którym przechowywany jest aparat i zgłosić się do lekarza. Należy zabrać odłamane elementy aparatu (jeśli takie są), gdyż wielokrotnie udaje się naprawić aparat i przywrócić jego działanie. Idąc na wizytę nie należy być świeżo po posiłku, ponieważ do naprawy aparatu zazwyczaj konieczne jest pobranie wycisku, co nie dla każdego pacjenta jest przyjemne, zwłaszcza po jedzeniu i oddanie aparatu do pracowni technicznej.

  Stripping

  Jak stosować wyciągi gumowe


  Jak stosować wyciągi gumowe

    Wyciągi stosowane są okresowo w trakcie leczenia aparatem stałym. Ortodonci wielokrotnie wręczają swoim pacjentom małe gumeczki, które należy rozpinać pomiędzy wskazanymi przez lekarza elementami aparatu. Pacjent robi to samodzielnie i musi odpowiedzialnie podejść do tej części leczenia, której nie jest w stanie wykonać żaden ortodonta bez pomocy pacjenta. Stosuj wyciągi gumowe zgodnie z zaleceniami ortodonty. Skuteczność wyciągów jest największa, jeśli stosowane są przez całą dobę, zdejmowane powinny być wylącznie do posiłków i mycia zębów. Po oczyszczeniu zębów i aparatu zakładamy świeże gumki. Jeśli nie pamiętasz jakie były zalecenia i sposób zakładania gumek, skontaktuj się ze swoim ortodontą, ponieważ niewłaściwe stosowanie wyciągów gumowych może mieć negatywne skutki dla leczenia.


  Stripping


    Pionowe szlifowanie zębów. Obecnie jest to metoda powszechnie stosowana w świecie ortodoncji, polegająca na stworzeniu dodatkowej przestrzeni w stłoczonym łuku. Nazywana jest też ekstrakcją częściową (zamiast usuwać zęby, tworzy się w ten sposób dodatkowe miejsce w łuku).
  W przypadkach granicznych stłoczeń, gdy miejsca jest zbyt mało, a usuniecie zębów przyniosłoby go zbyt dużo jest to metoda z wyboru.

    Stripping polega na delikatnym oszlifowaniu powierzchni stycznych (międzyzębowych) specjalnym do tego krążkiem diamentowym lub paskiem ściernym.

    Zabieg całkowicie bezbolesny, polega na zeszlifowaniu ok.0,5 mm szkliwa. Nie powoduje to uszkodzenia zęba. Po zeszlifowaniu i wypolerowaniu zęba wciera się w niego preparat zawierający fluor, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.
  Stripping

  Efekt końcowy - piękny uśmiech


  Efekt końcowy piękny uśmiech

    Na koniec leczenia mamy piękny uśmiech którym możemy się chwalić, zęby ustawione są prawidłowo i zgryz również. W niektórych przypadkach uzyskany efekt leczenia nie do końca jednak odpowiada naszym wyobrażeniom. Dzieje się tak z powodu anatomii (budowy) naszych zębów. W ortodoncji możemy zęby przemieszczać, ale nie mamy wpływu na ich kształt czy kolor.  Często dla pięknego efektu, konieczne jest estetyczne skorygowanie zębów. Można je szlifować, wyrównując ich długość, czy różnice w wielkości i kształcie np. zębów jednoimiennych takich jak jedynki, czy dwójki, czasem nawet kły. Można również zmieniać kształt poprzez przebudowę zębów kompozytem.

    W wielu przypadkach szczególnie u dorosłych pacjentów do oczekiwanego efektu niezbędne są uzupełnienia protetyczne, licówki porcelanowe i wybielenie zębów.

  Przebieg leczenia
  Aparaty
  Higiena
  Informacje dla pacjenta
  FAQ
  Kontakt
    Iga Nowak
  97-200 Tomaszów Mazowiecki
    Kontakt telefoniczny
  512 330 105

  od poniedziałku do piątku
  11.00 - 20.00