Wenflony – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Wenflony – jak dobrać odpowiedni rozmiar

Wenflony, czyli inaczej cewnikowe igły dożylnie, są niezbędnym narzędziem w wielu procedurach medycznych. Od transfuzji krwi przez podawanie leków po pobieranie próbek krwi – ich zastosowanie jest nieocenione. Jednak jak dobrać odpowiedni rozmiar wenflonu, by był on skuteczny i jak najmniej bolesny dla pacjenta? W niniejszym artykule postaramy się rozwikłać tę zagadkę.

Różnorodność wenflonów – rozmiary

Zróżnicowanie wenflonów jest naprawdę duże. Są one dostępne w wielu rozmiarach, ustalanych przede wszystkim na podstawie średnicy (zewnętrznej i wewnętrznej) oraz długości. Wybór odpowiedniego rozmiaru wenflonu zależy od kilku czynników. Po pierwsze od celu zabiegu – na przykład do transfuzji krwi potrzebny jest wenflon o większej średnicy, by zapewnić odpowiedni przepływ. Po drugie ważny jest wiek i budowa ciała pacjenta. U małych dzieci i noworodków stosuje się znacznie mniejsze wenflony rozmiary niż u dorosłych.

Wenflony rozmiary w praktyce – do czego służy dany rozmiar?

Oprócz poznania podstawowych informacji o dostępnych rozmiarach wenflonów warto wiedzieć, kiedy i jak je stosować. Oto kilka przykładów:

  • żółty wenflon (24G) – najczęściej stosowany u noworodków i niemowląt. Ma niewielką średnicę i jest odpowiedni dla bardzo drobnych żył;
  • niebieski wenflon (22G) – powszechnie używany w pediatrii, ale również u dorosłych o drobnej budowie lub z trudno dostępnymi żyłami;
  • zielony wenflon (18G) – to standardowy rozmiar używany w większości procedur dla dorosłych, idealny do transfuzji krwi czy podawania leków dożylnie;
  • różowy wenflon (20G) – uniwersalny rozmiar, który może być używany zarówno u dzieci, jak i dorosłych w zależności od sytuacji.

Jak wybrać odpowiedni wenflon?

Kluczowym aspektem doboru rozmiaru wenflonu jest ocena żył pacjenta. Lekarz lub pielęgniarka musi dokładnie ocenić dostępność i kaliber żył. W przypadku pacjentów z trudno dostępnymi żyłami zaleca się użycie wenflonów o mniejszej średnicy. Warto również pamiętać, że zbyt duży wenflon może uszkodzić żyłę, a zbyt mały – nie zapewnić odpowiedniego przepływu płynów.

Rekomendowane artykuły